Uluslararası Taşımacılık

Sözlük anlamı olarak yüklerin bir ülkeden başka bir ülkeye kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolu kullanarak transit ya da doğrudan taşınmasıdır. Uluslararası taşımacılık, yükün tedarikçiden varış noktasına teslimine kadar gereken faaliyetlerin tümünü kapsar. Söz konusu sürece; gümrük işlemleri, kombine taşımacılık, transit taşımacılık, lashing hizmetleri, iç nakliye ve depolama da dahildir.

Uluslararası Taşımacılık Gelişiyor

Küreselleşen dünyada uluslararası kavramı artık hiçbir sektöre yabancı değil. İşlerini büyütmek isteyen yerel firmalar, ticari faaliyetlerde artık sadece yurt dışında da boy göstermek istiyor. Buna bağlı olarak da tabii ki uluslararası taşımacılık gelişim gösteriyor. Gösterdiği büyümeyle bugün dünya gayri safi hasılatının %20’sinden fazlasını oluşturuyor.

Türkiye Ekonomisi Açısından Önemli

Tüm dünyanın yanı sıra Türkiye ekonomisinde de lojistik 2014 yılından beri %12’nin üzerinde bir büyüme kaydetmiş durumda. Türkiye, taşımacılık sektörünün ihracat verileri sıralaması açısından da dünyada 12. sırada yer alıyor. Bu durum, lojistik sektörünün Türkiye ekonomisinin gelişimi açısından stratejik önemini fazlasıyla ortaya koyuyor.

Uluslararası Taşımacılık Türleri

Taşımacılık, lojistik sektörünün bel kemiğidir. Yerel taşımacılıkta genel olarak tercih kara yolu olmakla birlikte, söz konusu uluslararası taşımacılık olduğunda en sık kullanılan yöntem deniz yolu olarak değişiklik gösterir. Deniz yolunun avantajı, diğer taşıma türlerine göre daha ekonomik olması iken; kara yolunun tercih edilmesinin sebebi de başta küçük ölçekteki ihtiyaçlara karşılık verebilmesi, adresten alınıp adrese kadar açılmadan taşınabilmesi ve parsiyel yüklerin birleştirilerek gönderilebilmesine olanak sağlaması olarak gösterilir. Hava yolu teslimi ise pahalı bir yöntem olduğu için sıklıkla tercih edilmez. Demir yolu genelde dört taşıma türünün birlikte kullanıldığı, son zamanlarda sıkça tercih edilen kombine taşımacılıkta kullanılır. Deniz yolu ve demir yolunun sıkça tercih edilmesini belirleyen bir diğer faktör de söz konusu ülkedeki coğrafi ve beşeri şartların taşımacılık türüyle olan uygunluğudur.

Ekonomik ve Uygulanabilir Olmalı

Uluslararası taşımacılık söz konusu olduğunda sevkiyat yapan firmaların geniş network ağına sahip olmaları beklenir. Lojistik firmalarının profesyonel ekip ve tecrübeleri, geçmiş referansları müşterilerin seçiminde kritik rol oynar. Bir diğer seçim kriteri de taşımanın ekonomik boyutudur. Yüke özel geliştirilen çözümler ile yapılan taşıma planlamasının hem ekonomik hem de uygulanabilir olması gerekir.

Leave a Reply

en_GBEN